Розклад сеансів та
інформація про
КІНОЗАЛ "ЧАС КІНО"


Електронний
каталог
Пошук книжок
Пошук періодичних
видань
Заклади культури клубного типу
- ПК «Мінерал»
- ПК «Юність»
- БК ім.А.Могильницького
- НД «Просвіта»
- Клуб житлового масиву Хотінь
КЗ «Музейно-виставковий центр»
- Краєзнавчий музей Калущини
- Арт-галерея
- Музей - оселя родини І.Франка
- Виставкова зала
- Меморіальний музей "Калуська в'язниця"
КЗ «Централізована бібліотечна система»
- Центральна бібліотека ім.Тараса Шевченка
- Бібліотека-філія №1
- Бібліотека-філія №2
- Бібліотека-філія №3
- Центральна дитяча бібліотека
www.jun-biblioteka.at.ua
Навчальні заклади у сфері культури
- Калуська дитяча музична школа
 
Конкурси

Конкурс на заміщення
вакантних посад
керівників закладів культури

   
Повернутись назад

Заходи з нагоди відзначення 150-річчя Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка

З нагоди 150-ти річчя Всеукраїнського товариства «Просвіта» 02 грудня 2018р. в Палаці культури «Мінерал» відбудеться святочна академія « Волі шукати нам треба в ясного сонця «Просвіти»…»
Заснувавши 150 років тому у Львові товариство під лаконічною, але надзвичайно промовистою назвою, національно свідомі ентузіасти запалили вогонь «Просвіти». Основне своє завдання члени новоствореної організації вбачали в піднесенні освітнього рівня українців, формуванні їхньої національної свідомості, залученні широких верств населення до рідної мови, духовних надбань людства.
«Просвіта» — унікальне явище. Товариство — найстаріша організація на території України. Пройшовши драматичний шлях розвитку, вона заслужила гідне місце в українській історії.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Всеукраїнське товариство «Просвіта» імені Тараса Шевченка (колишнє Товариство «Просвіта») — українська громадська організація культурно-освітянського спрямування.

Товариство «Просвіта» виникло в 1868  році у Львові як противага антиукраїнським течіям у культурному житті: колонізаторській, підтримуваній цісарською владою, — з одного боку, і москвофільській, — з другого. Галицькі москвофіли, що займали тоді панівне становище у Львові, дуже ворожо сприйняли ідею створення Товариства.

Для опрацювання статуту Товариства у березні 1868 року був створений Комітет із представників академічної молоді. До комітету ввійшли такі діячі, як Корнило Сушкевич, Михайло Коссак, професор Академічної ґімназії Павлин Свєнціцький та інші. 2 вересня  1868 року Міністерство освіти дозволило заснувати Товариство «Просвіта». Цей дозвіл став підставою для скликання у Львові першого загального збору. Організація збору була доручена конституційному комітетові, який очолив професор Академічної ґімназії Анатоль Вахнянин. До комітету ввійшли також Корнило Сушкевич, Юліян Романчук, Олександр Огоновський, Олександр Борковський, Михайло Коссак,  Омелян Партицький, Андрій Січинський та ін.

Будівля Міської стрільниці у Львові, де 8 грудня 1868 засновано Товариство «Просвіта»

Загальний збір був скликаний 8 грудня 1868  в залі Міської Стрільниці, що знаходився на вулиці Курковій (тепер вул. Лисенка). На збір прибуло 65 представників, лише один із них, отець Йосип Заячківський, не був мешканцем Львова.

Зі вступним словом виступив голова Збору Анатоль Вахнянин, який заявив, що метою створення Товариства є повернення до ідей, декларованих Головною Руською Радою 1848 р., виголошених Собором Руських Вчених , та відкинутих тодішніми москвофілами, а саме: єдність українського народу від Карпат по Кубань та його окремішність від народів польського  та російського.

Програма майбутньої праці «Просвіти» була коротко сформульована у виступі студента Андрія Січинського:

«Кожний народ, що хоче добитися самостійності, мусить передусім дбати про те, щоби нижчі верстви суспільності, народні маси піднеслися до тої степени просвіти, щоб ця народна маса почула себе членом народного організму, відчула своє міщанське й національне достоїнство й узнала потребу існування нації як окремої народної індивідуальності, бо ніхто інший, а маса народу є підставою усього».

 

Коментарії:
Додати коментарій:
Ім'я:  
E-Mail:
Коментарій:
Код
 

Повернутись назад
ОГОЛОШЕННЯ
19 грудня о 17:00 год.

Відкриття новорічно-різдвяних свят 

Площа Героїв

15 грудня о 15:00 год.

Засідання клубу за інтересами "МініЛеді"

Центральна дитяча бібліотека

Грудень 2018 року

Перегляд фільмів

Центральна дитяча бібліотека 

16 грудня о 15:00 год.

Обласна науково-практична конференція «Просвіта» Галичини: історія і сучасність. 
До 150-річчя створення товариства «Просвіта»

Краєзнавчий музей Калущини
КЗ "Музейно-виставкового центру Калуської міської ради"
вул. Шевченка, 9

Корисні посилання
Управління культури Івано-Франківської ОДА
Погода
Ми в соціальних мережах
 
ГОЛОВНА | ПРО УПРАВЛІННЯ | НОРМАТИВНА БАЗА | ДУХОВНЕ ЖИТТЯ | СПАДЩИНА | ТОВАРИСТВА | КОМІСІЇ | Центральна дитяча бібліотека | Калуська дитяча музична школа | Створення та підтримка сайту: